پایگاه جامع فرق، ادیان و مذاهب_ یکی از فضائل معروف اهل بیت داستان مشهور ایثار علی و فاطمه و فرزندان آنان است، که منجر به نزول سوره هَل أتی (انسان) در حق آنان گردید. خلاصه ماجرا اینست که حسن و حسین (علیهم السلام) بیمار شدند و علی و فاطمه (علیهم السلام) نذر کردند، اگر فرزندانشان شفا گرفتند، سه روز را روزه بگیرند. حسن و حسین و فضه، کنیز آنان هم تصمیم گرفتند، این سه روز را روزه بگیرند.
روز اول موقع افطار یتیمی اظهار نیاز کرد و همگی افطار خود را به او بخشیدند و روز دوم و سوم هم به همین طریق غذای خود را به مسکین و اسیر دادند. بعد از این ماجرا وقتی پیامبر با بدن‌های سست و بی‌جان اهل‌بیتش بر اثر گرسنگی زیاد مواجه شد، متاثر گردید و خداوند به‌وسیله جبرئیل آیات ابتدایی سوره هل اتی را بر او نازل کرد و در پایان فرمود: «إِنَّ هَذَا كَانَ لَكُمْ جَزَاء وَ كَانَ سَعْیكُم مَّشْكُورًا.[انسان/22] این پاداش شماست و از كوششتان سپاس‌گزاری شده است.»
با این‌که این داستان و این شأن نزول را بسیاری از علمای اهل‌تسنن پذیرفته‌اند؛ اما عده‌ای یا بر اثر جهالت یا تعصب دست به انکار آن زده‌اند. از جمله این افراد جناب ترمذی و ابن جوزی هستند. آنان در عباراتی که در شأن یک عالم مسلمان نیست، کل این ماجرا را تکذیب نموده‌اند. آنان می‌گویند: «این داستان را كه نقل كرده‌اند، ساختگی است و سازنده‌اش با زرنگی خاص امر را بر شنوندگان مشتبه كرده است. آدم‌های جاهل به اصل این داستان، از روی تعجب لبانشان را زیر دندان می‌گیرند، كه ما چرا دارای این فضلیت نباشیم؛ در حالی‌كه چنین ایثار و گذشتی، نه‌تنها كه خوب نیست، بلكه بر خلاف دستور خدا و پیامبر است. ما چه‌قدر آیه و روایت داریم كه به ما دستور می‌دهد، رفاه خانواده را فراهم كنیم و در صدقه دادن حد وسط را رعایت كنیم. مگر انسان عاقل باور می‌كند، كه حضرت علی (علیه السلام) از این دستورات اسلامی بی‌خبر باشد و كودكانش را وادار كند كه گرسنه بخوابند... این داستان را فقط انسان‌های احمق و جاهل باور می‌كنند.»


مطالب مرتبط :
ادیان نت
برچسب ها : آیه هل اتی ,  اهل بیت ,